Двічі клацніть, щоб редагувати
Тацьніть для редагування

Наукова школа «Еколого-гідромеліоративних технологій»

Загальна інформація про школу

Наукова школа «Еколого-гідромеліоративних технологій» була заснована в Херсонському СГІ у 1953 році  Шапошниковим Донатом Григоровичем-завідувачем кафедри  сільськогосподарських гідротехнічніх меліорацій після захисту ним дисертації «Гірське зрошення» на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук. З 1992 року науковою школою керує к.с-г.н., професор Морозов В.В., у 2009 році наукову школу затверджено вченою радою університету (протокол від 27.05.2009 № 9).

Метою діяльності наукової школи еколого-гідромеліоративних технологій є підготовка наукових кадрів вищої кваліфікації в галузі гідромеліорації, водної інженерії і водних технологій, раціонального управління водними та земельними ресурсами, підвищення родючості зрошуваних грунтів шляхом проведення наукових досліджень і виконання науково-технічних проектів для вирішення актуальних проблем меліорації і водного господарства в Південному регіоні України.

Основні наукові напрями

1. Вдосконалення зрошувальних систем в Південному регіоні України

2. Оптимізація параметрів закритого горизонтального дренажу для Інгулецької, Каховської, Краснознам’янської зрошувальних систем та Північно-Кримського каналу

3. Оптимізація формування еколого-меліоративного режиму зрошуваних сухостепових грунтів і ландшафтів

4.  Теоретичне і практичне обгрунтування оптимальних параметрів і конструкцій рисових зрошувальних систем (РЗС), режимів водокористувавння і водовідведення на РЗС

5. Розробка і вдосконалення конструкцій і технологій раціонального управління водними і земельними ресурсами із застосуванням ГІС-технологій і дистанційного зондування Землі (ДЗЗ)

Засновники школи

 

професор
Д.Г. Шапошников

 

 

 

академік ВАСГНІЛ
О.М. Костяков

Шапошников Донат Григорович
доктор технічних наук, професор
Заслужений працівник вищої школи України
кавалер ордена Леніна
(1903-1990 рр)
Керівник наукової школи в 1953-1978 рр.

Народився 13 травня 1903 р. в станиці Вищестебліївській Темрюкського району Краснодарського краю. В 1926 р. закінчив гідромеліоративний факультет Донського політехнічного інституту, в 1946 р. захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю «Гідромеліорація». В 1953 р. захистив докторську дисертацію на тему «Гірське зрошення» на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук.
Науковим консультантом по докторській дисертації Д.Г.Шапошникова був всесвітньо визнаний вчений-гідромеліоратор, доктор технічних і сільськогосподарських наук, професор, академік ВАСГНІЛ Костяков Олексій Миколайович (1887-1957рр.), який в 1919р. заснував вітчизняну наукову школу сільськогосподарських гідротехнічних меліорацій.

В Херсонському СГІ професор Д.Г. Шапошников працював на посаді завідувача кафедри с.-г. гідротехнічних меліорацій з 1953 по 1972 роки, він засновник і завідувач проблемної науково-дослідної лабораторії рисівництва з 1962 по 1978 роки, засновник і перший декан гідромеліоративного факультету Херсонського СГІ (1964-1969 рр.), один з засновників галузі рисівництва в Україні.

Професор Д.Г. Шапошников – видатний вітчизняний вчений-гідромеліоратор, педагог; доктор технічних наук, професор, Заслужений працівник вищої школи України, кавалер ордена «Знак пошани». За вагомий внесок в розвиток рисових зрошувальних систем в Україні він був нагороджений орденом Леніна та Великою золотою медаллю ВДНГ СРСР,він є одним з засновників галузі рисівництва в Україні, засновником гідромеліоративного факультету (1964 р.), кафедри с.-г. меліорацій (1950р.) і проблемної лабораторії рисівництва в Херсонському СГІ (1962 р.),  автором понад 50 наукових і методичних праць.

Під науковим керівництвом професора Д.Г.Шапошникова захистили кандидатські дисертації 8 аспірантів.

Керівники наукової школи:

 

 

Тупіцин Борис Андрійович
доктор сільськогосподарських наук, доцент
лауреат ВДНГ СРСР
(1929-1992 рр)
Керівник наукової школи в 1978-1992 рр.

Народився 28 листопада 1929 р. в м. Омськ. В 1953 р. закінчив гідромеліоративний факультет Омського СГІ, з 1953 по 1966 роки – старший викладач та доцент кафедри с.-г. меліорацій Іркутського СГІ. В 1965 р. захистив кандидатську дисертацію «Режим зрошення овочевих культур в умовах Іркутської області» на здобуття наукового ступеня кандидата с.-г. наук. З 1968 р. – доцент кафедри с.-г. гідротехнічних меліорацій та науковий співробітник лабораторії рисівництва Херсонського СГІ (ХСГІ), з 1978 по 1992 роки – завідувач кафедри с.-г. гідротехнічних меліорацій ХСГІ, завідувач лабораторії рисівництва. В 1992 р. захистив дисертацію на здобуття наукового ступеню доктора с.- г. наук на тему «Оптимізація управління водно-сольовим режимом на зрошувальних землях півдня України»; він відомий вітчизняний вчений-гідромеліоратор, педагог, автор понад 110 наукових та науково-методичних праць.

Під науковим керівництвом д.с.-г.н. Б.А. Тупіцина захистили кандидатські дисертації 4 аспіранта.

 

 

Морозов Володимир Васильович
кандидат сільськогосподарських наук, професор
професор кафедри гідротехнічного будівництва, водної інженерії та водних технологій
Херсонський державний аграрно-економічний  університет
Заслужений працівник освіти України,
Почесний працівник Держводгоспу України,     лауреат премії Автономної Республіки Крим,
керівник наукової школи в 1992-2019 рр.

Профіль Google scholar: Володимир Морозов
https://scholar.google.com.ua/citations?user=Y_miENAAAAAJ&hl=ru

Народився 17 квітня 1950 року в м. Херсоні.вів Закінчив гідромеліоративний факультет Херсонського сільськогосподарського інституту в 1973 р. В 1983 році захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за темою «Меліоративна ефективність горизонтального дренажу в залежності від умов формування дренажного стоку (на прикладі Кримського Присивашшя)». Морозов В.В. – відомий вітчизняний вчений-гідромеліоратор, педагог, лауреат премії АР Крим, перший проректор, проректор з науково-педагогічної роботи Херсонського ДАУ (1992-2011 рр., 2012-2014 рр.), засновник і завідувач кафедри ГІС-технологій в землеводокористуванні з 2000-2015 рр., керівник проблемної науково-дослідної лабораторії еколого-меліоративного моніторингу імені професора  Д.Г. Шапошникова і даної наукової школи з 1992 р.; основний науковий напрям  - розробка і впровадження еколого-меліоративних технологій управління водними і земельними ресурсами. Він керівник 3-х Європейських міжнародних проектів Tempus(2002-2009 рр.); голова Науково-методичної комісії Наукметодцентру Мінагрополітики України з гідромеліорації (1992-1997 рр.; 2000-2010 рр.), голова Херсонського відділення ГО «Українське товариство грунтознавців та агрохіміків» (1996-2016 рр.). Автор понад 500 наукових праць.
Під науковим керівництвом професора  Морозова В.В. захистили кандидатські дисертації 9 аспірантів.

Основні публікації Шапошникова Д.Г.

Шапошников Д.Г. Особенности развития рисоводства Украины на новом этапе // Рисоводство на юге Украины. - Кишинев, 1969. - С. 11-18.

Шапошников Д.Г. Отдельные вопросы проектирования рисовых оросительных систем на малопродуктивных засоленных землях - Шапошников Д.Г., Химич Д.П., Бурим А.В. // Рисоводство на юге Украины. Кишинев, 1969. - С.19-30.

Шапошников Д.Г. Водный режим рисового поля / Шапошников Д.Г., Химич Д.П. - Симферополь. Изд. «Таврия», 1972. - 40 с.

Основні публікації Тупіцина Б.А.

Тупицын Б.А., Морозов В.В., Кузьменко В.Д. Оросительные мелиорации в степной зоне УССР: Учебное пособие / Днепропетровский с.-х. ин-т; Херсонский с.-х. ин-т. Днепропетровск, 1990, 60 с.

Тупицын Б.А., Морозов В.В., Колесников В.В. Регулирование водно-солевого режима почвогрунтов на технически совершенных оросительных системах в зоне Крымского Присивашья // Сб. Почвенно-мелиоративные проблемы и пути повышения плодородия орошаемых земель юга Украины. -М.: 1978. - С.145-147.

Тупицын Б.А. Оптимизация водно-солевого режима орошаемых земель юга Украины. Автореф. дис. на соиск. уч. степ. д.с.-г.н. Херсонский СХИ. - Херсон, 1992. - 48 с.

Основні публікації Морозова В.В.

Тупицын Б.А., Морозов В.В., Кузьменко В.Д. Оросительные мелиорации в степной зоне УССР: Учебное пособие / Днепропетровский с.-х. ин-т; Херсонский с.-х. ин-т. Днепропетровск, 1990, 60 с.

 

Морозов В.В. ГІС в управлінні водними і земельними ресурсами: Навчальний посібник. – Херсон, Вид-во ХДУ, 2006. – 91 с.

 

Морозов В.В.  Ландшафтні меліорації. Навчальний посібник. – Херсон: Видавництво ХДУ, 2007. – 224 с.

 

  • Морозов В.В. Основи системного аналізу в гідромеліорації. Навчальний посібник – Херсон; Вид-во ХДУ, 2008. – 64 с.
  • Морозов В.В. та ін. Меліорація води і агроландшафтів в басейні р. Інгулець: Монографія /За наук. ред.: член-кор. НААНУ В.А,Сташука, проф. В.В. Морозова – Херсон: Вид-во «Айлант», 2010. – 329 с.
  • Рис в Україні: (колективна монографія) / за ред. д.т.н., професора, член-кор. НААНУ В.А. Сташука, д.т.н., професора А.М. Рокочинського, д.е.н., професора Л.М. Грановської./Рокочигський А.М., Грановська Л.М., Морозов В.В., Морозов О.В. та ін. – Херсон: Грінь Д.С., 2014. – 976 с.
  • С.А. Балюк, І.М. Ромащенко, Р.С. Трускавецький, В.В. Морозов та ін. Меліорація грунтів (систематика, перспективи, інновації): колективна монографія (за ред. С.А. Балюка, І.М. Ромащенка, Р.С. Трускавецького). – Херсон: Гринь Д.С., 2015. – 668 с.                                 
  • Грунтознавство в Україні: історія та сучасність: монографія / Д.Г. Тихоненко, В.А. Вергунов, М.О. Горін, В.В. Морозов, Н.М. Новосад; за ред. Д.Г. Тихоненка з передмовою. – Харків: Майдан, 2016. – 408 с.
  • Адаптація агротехнологій до змін клімату: грунтово – агрохімічні аспекти: колективна монографія / за наук.ред. С.А. Балюка, В.В. Медведєва, Б.С. Носка. (Авторський колектив: Вожегова Р.А., Малярчук М.П., Морозов О.В., Морозов В.В., Біднина І.О. та ін.). Харків: Стильна типографія, 2018. 364 с.
Основні публікації Морозова О.В.
  • Морозов В.В., Волочнюк Є.Г., Морозов О.В., Козленко Є.В. та ін. Меліорація води і агроландшафтів в басейні р. Інгулець: Монографія /За наук. ред.: член-кор. НААНУ В.А,Сташука, проф. В.В. Морозова – Херсон: Вид-во «Айлант», 2010. – 329 с. 
  • Морозов О.В.  Еколого-агромеліоративний моніторинг зрошуваних земель. Монографія, Херсон: Вид-во «Айланд» 2010. – 348с.
  •    Ушкаренко В.О., Вожегова Р.А.,Морозов В.В., Морозов О.В., Козленко Є.В. Землі Інгулецької зрошувальної системи: стан та ефективне використання: /За наук. ред.: В.О. Ушкаренка, Р.А. Вожегової. – К.: Аграрна наука, 2010.- 352 с.
  • Дудченко В.В., Корнбергер В.Г., Морозов О.В. та ін. Рисові зрошувальні системи: використання дренажно-скидних вод: Монографія./ В.В. Дудченко, В.Г. Корнбергер, В.В. Морозов, О.В. Морозов, К.В. Дудченко. – Херсон: ФОП Грінь Д.С., 2016. – 212 с.
  • Адаптація агротехнологій до змін клімату: грунтово – агрохімічні аспекти: колективна монографія / за наук.ред. С.А. Балюка, В.В. Медведєва, Б.С. Носка. (Авторський колектив: Вожегова Р.А., Малярчук М.П., Морозов О.В., Морозов В.В., Біднина І.О. та ін.). Харків: Стильна типографія, 2018. 364 с.
  • Рис в Україні: (колективна монографія) / за ред. д.т.н., професора, член-кор. НААНУ В.А. Сташука, д.т.н., професора А.М. Рокочинського, д.е.н., професора Л.М. Грановської./Рокочигський А.М., Грановська Л.М., Морозов В.В., Морозов О.В. та ін. – Херсон: Грінь Д.С., 2014. – 976 с.                                 
  • Грунтознавство в Україні: історія та сучасність: монографія / Д.Г. Тихоненко, В.А. Вергунов, М.О. Горін, В.В. Морозов, Н.М. Новосад; за ред. Д.Г. Тихоненка з передмовою. – Харків: Майдан, 2016. – 408 с.
  • Адаптація агротехнологій до змін клімату: грунтово – агрохімічні аспекти: колективна монографія / за наук.ред. С.А. Балюка, В.В. Медведєва, Б.С. Носка. (Авторський колектив: Вожегова Р.А., Малярчук М.П., Морозов О.В., Морозов В.В., Біднина І.О. та ін.). Харків: Стильна типографія, 2018. 364 с.
Послідовники наукової школи

                       

Морозов Олексій Володимирович
доктор сільськогосподарських наук, професор
професор кафедри гідротехнічного будівництва, водної інженерії та водних технологій
Херсонський державний аграрно-економічний  університет,
 Відмінник аграрної освіти і науки України

Профіль Google scholar: Олексій Морозов
https://scholar.google.com.ua/citations?user=na9pn4AAAAAJ&hl=ru

У 2000 році захистив дисертацію на здобуття кандидата сільськогосподарських наук на тему: «Агроекологічний потенціал продуктивності рису і підвищення рівня його реалізації в умовах Краснознам`янської зрошувальної системи» (науковий керівник – д.с-г.н. Ушкаренко В.О.).
У 2012 році захистив дисертацію на здобуття доктора сільськогосподарських наук на тему: «Теоретико-методологічне обґрунтування еколого-агромеліоративного моніторингу зрошуваних земель» (науковий консультант – д.с-г.н. Ушкаренко В.О.).

 

Ладичук Дмитро Олександрович
кандидат сільськогосподарських наук, доцент
доцент кафедри гідротехнічного будівництва, водної інженерії та водних технологій
Херсонський державний аграрно-економічний університет,
Відмінник освіти України

Профіль Google scholar: Дмитро Ладичук
https://scholar.google.com.ua/citations?user=jDaBE1EAAAAJ&hl=ru

У 2000 році захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за темою «Особливості формування водно-сольового режиму темно-каштанових грунтів півдня України в умовах тривалого зрошення на фоні горизонтального дренажу» (науковий керівник – професор Морозов В.В.).

 

Пічура Віталій Іванович
доктор сільськогосподарських наук, професор завідувач кафедри екології та сталого розвитку імені професора Пилипенка Ю.В.
Херсонський державний аграрно-економічний університет

Профіль Google scholar: Віталій Пічура
https://scholar.google.com.ua/citations?user=RJxKdKIAAAAJ&hl=ru

У 2011 році захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за темою  «Експрес-методи прогнозування показників родючості меліорованих грунтів» (науковий керівник – професор Морозов В.В.).

 Доктора наук:

Кандидати наук:
Костенко Григорій Федорович – кандидат технічних наук (науковий керівник професор Д.Г. Шапошников, 1966 р.), доцент, учасник Великої Вітчизняної війни, працював начальником Інгулецької зрошувальної системи, начальником Миколаївського Облводгоспу, доцентом кафедри с.-г. меліорацій ХСГІ, завідувачем кафедри експлуатації ГМС, деканом гідромеліоративного факультету ХСГІ в 1981-1986 рр., нагороджений орденами і медалями СРСР, орден Великої Вітчизняної війни II ступеня, 2 ордени та сім медалей.
Савчук Василь Павлович – кандидат сільськогосподарських наук (науковий керівник професор Д.Г. Шапошников, 1968 р.) – працював головним агрономом колгоспу ім. Леніна Новотроїцького р-ну Херсонської області, доцентом кафедри с.-г. меліорацій ХСГІ, заступником декана гідромеліоративного факультету, нагороджений срібною медаллю ВДНГ СРСР.
Хіміч Діна Павловна - кандидат технічних наук (науковий керівник професор Д.Г. Шапошников, 1969 р.) – працювала доцентом кафедри с.-г. меліорацій ХСГІ, старшим науковим співробітником Інституту гідротехніки і меліорації, Миколаївської дослідної станції, доцентом Миколаївського державного аграрного університету.
Асатрян Віктор Торгомович – Меліоративна ефективність і особливості роботи закритого горизонтального дренажу в умовах Інгулецької зрошуваної системи: дис. канд. с-г наук (1977 р., наукові керівники: Д.Г. Шапошников, Б.А. Тупіцин), працював доцентом і завідувачем кафедри с.-г. меліорацій ХСГІ, завідувачем кафедри експлуатації ГМС ХСГІ.
Рибалко Степан Степанович – Агромелиоративная эффективность дренажной сети рисовых оросительных систем на подовых понижениях юга Украины: дис. канд. с-г наук (1978 р., наукові керівники: Д.Г. Шапошников,-  працював старшим викладачем, доцентом кафедри с.-г. меліорацій ХСГІ, учасник ВДНГ СРСР, одержав бронзову медаль.
Харченко Олег Васильович - Меліоративний стан рисових ділянок та способи його покращення на Краснознам’янському масиві УРСР, дис. канд. с-г наук 1978 р. Науковий керівник – професор Д.Г. Шапошников
Маленко Любов Анатоліївна – Агротехнические условия возделывания сопутствующих культур рисовых севооборотов на юге Украины: дис. канд. с-г наук (1975 р., науковий керівник д.техн.н. Шапошников Д.Г.), працювала старшим викладачем кафедри грунтознавства ХСГІ, нині працює доцентом кафедри гідромеліорацій Кримського університету природо облаштування і культурології.

Під керівництвом кандидата с.-г. наук, доцента Тупіцина Бориса Андрійовича захистили кандидатські дисертації:
Асатрян Віктор Торгомович  - кандидат сільськогосподарських наук (1977 р., наукові керівники: Д.Г. Шапошников, Б.А. Тупіцин).
Булаєнко Людмила Михайлівна - Исследование качеств полива дождеванием и пути его повышения в связи с обработкой почвы в условиях юга Украины: дис. канд. с-г наук (1983 р., наукові керівники: д.с.-г.н., професор Горюнов Микола Сергійович; к.с.-г.н., доцент Тупіцин Борис Андрійович).
Колесніков Володимир Володимирович  Режим зрошення сої в умовах Кримського Присиващя: дис. канд. с-г. н. 1986 р. Наукові керівники: д.с.-х.н.,
Горюнов Н.С., к.с-г.н. Б.А. Тупіцин.

Під керівництвом кандидата с.-г. наук, професора Морозова Володимира Васильовича захистили кандидатські дисертації:
Волочнюк Євгеній Георгійович Управління якістю поливної води на Інгулецькому зрошуваному масиві: дис. кан. с-г. наук: 06.01.02. 2003 р. Науковий керівник - к.с.-г.н. Морозов В.В.
Корнбергер Володимир Глібович Ресурсозберігаюче та природоохоронне нормування водокористування при вирощуванні рису: дис. кан. с-г. наук: 06.01.02. 2009 р. Науковий керівник - к.с.-г.н. Морозов В.В.
Булигін Олександр Іванович Формування оптимального водно-сольового режиму темно-каштанових грунтів на фоні вертикального дренажу в умовах Краснознам’янської зрошувальної системи: дис. кан. с-г. наук: 06.01.02. 2011 р. Науковий керівник - к.с.-г.н. Морозов В.В.
Козленко Євгеній Володимирович Вплив умов формування якості поливної води на еколого-агромеліоративний стан грунтів Інгулецького зрошуваного масиву: дис. кан. с-г. наук: 06.01.02. 2013 р. Науковий керівник - к.с.-г.н. Морозов В.В.
Полухов Алі Ясин-огли Шляхи підвищення родючості і продуктивності темно-каштанових грунтів на рисових сівозмінах Краснознам’янського зрошуваного масиву: дис. кан. с-г. наук: 06.01.02. 2013 р. Науковий керівник - к.с.-г.н. Морозов В.В.
Булигін Дмитро Олександрович Вплив умов зрошення та густоти стояння рослин на продуктивність нових середньостиглих сортів сої в сухостеповій зоні України: дис. кан. с-г. наук: 06.01.02. 2013 р. Науковий керівник - к.с.-г.н. Морозов В.В.

Під керівництвом кандидата с.-г. наук, професора Морозова Олексій Володимировича захистили кандидатські дисертації:
Дудченко Катерина Володимирівна Регульоване використання дренажно-скидних вод рисових зрошуваних систем: дис. кан. с-г. наук: 06.01.02. 2015 р. Науковий керівник - к.с.-г.н. Морозов О.В.
Безніцька Наталія Валеріївна Формування показників родючості і продуктивності меліорованих грунтів в умовах регіональних змін клімату (на прикладі Херсонської обл.): дис. кан. с-г. наук: 06.01.02. 2017 р. Науковий керівник - к.с.-г.н. Морозов О.В.

Сучасний стан наукової школи

За період 1992-2019 рр. вченими наукової школи розроблено понад 50 науково-технічних проектів Міжнародного та Всеукраїнського значення, основними з яких є:

1. Теоретично і практично обґрунтовані оптимальні параметри і режими водокористування рисових зрошувальних систем (Шапошников Д.Г.-керівник, Савчук В.П., Хіміч Д.П., Рибалко С.С., Бурим А.В., Душин Б.В., Маленко Л.А., Донченко І.О. та ін.).

2. Теоретично і практично обґрунтовані параметри закритого горизонтального дренажу для Інгулецької зрошувальної системі та зони Північно-Кримського каналу (Тупіцин Б.А.-керівник, Морозов В.В., Колесніков В.В., Асатрян В.Т., Гітін О.Л., Фоміних І.О., Калінін І.О., Савіна Н.М. та ін.

3. Теоретично і практично обґрунтована еколого-меліоративна ефективність єдиної в світовій гідромеліоративній практиці Закритої чекової зрошувальної системи В.Й. Маковського (ЗЧЗС-М), розроблені рекомендації щодо вдосконалення рисових зрошувальних систем на півдні України (Морозов В.В.- керівник, Ушкаренко В.О., Маковський В.Й., Грановська Л.М., Корнбергер В.Г., Морозов О.В., Дудченко К.В. та ін.).

4. Еколого-економічне обґрунтування технології поліпшення якості води Інгулецької зрошувальної системи «Промивка р. Інгулець з Карачунівського водосховища» (Морозов В.В. - керівник, Козленко Є.В., Морозов О.В.). Розробка впроваджена у виробництво і дає значний економічний ефект.

5. Теоретико-методологічне обґрунтування оптимізації параметрів горизонтального дренажу  з урахуванням багаторічного дренування агроландшафту в зоні Північно-Кримського каналу та еколого-меліоративних заходів з меліорації унікальних ландшафтів біосферного заповідника «Асканія-Нова» імені Ф.Фальц-Фейна НААН України (Морозов В.В.-керівник, Ладичук Д.О.).

6. Наукове обґрунтування варіанту управління якістю поливної води Інгулецької зрошувальної системи (ІЗС), який базується на регулюванні роботи головної насосної станції ІЗС (2003 р., Морозов В.В. – керівник, Волочнюк Є.Г., Нежлукченко В.М.). Результати досліджень впроваджені у виробництво і дають значний економічний ефект.

7. Розроблена і впроваджена у виробництво (2011 р.) технологія оптимізації водно-сольового режиму зрошуваних грунтів на фоні вертикального дренажу в складних гідрогеологічних умовах (Морозов В.В. – керівник, Булигін О.І., Ладичук Д.О.)

8. Розробка і впровадження у виробництво експрес-методів прогнозування, в т.ч. і просторового, показників еколого-меліоративного режиму зрошуваних ландшафтів на базі застосування нейронних мереж, ГІС-технологій та дистанційного зондування Землі (ДЗЗ) (Морозов В.В. – керівник, Пічура В.І.).

9. Розроблена і впроваджена у виробництво (2013 р.) система застосування екологічно чистих меліорантів та підвищення продуктивності і родючості грунтів на рисових зрошувальних системах України. (Морозов В.В. – керівник, Морозов О.В., Полухов А.Я., Корнбергер В.Г.).

10. Розроблена і впроваджена у виробництво нова ресурсозберігаюча технологія зрошення сої в умовах змін клімату в Південному регіоні України (2014 р.) (Морозов В.В. – керівник, Булигін Д.О., Писаренко П.В.)

11. Теоретично і практично обґрунтована нова система еколого-агромеліоративного моніторингу зрошуваних земель (Морозов О.В. - керівник).

12. Науково-методичне обгрунтування формування показників родючості і продуктивності меліорованих грунтів сухостепової зони України в умовах регіональних змін клімату»(2017р) (Морозов О.В. – керівник, Морозов В.В., Безніцька Н.В.). Наукова розробка впроваджена на зрошуваних масивах Херсонської області.

13. Розроблена і впроваджена у виробництво технологія регульованого використання дренажно - скидних вод рисових зрошувальних систем.(2015р) (Морозов О.В. – керівник, Морозов В.В., Дудченко К.В., Корнбергер В.Г.). Наукова розробка впроваджена на рисових зрошувальних систем Краснознам’янського масиву.

Публікації наукової школи
  • Морозов В.В., Морозов О.В., Полухов А.Я. Родючість і продуктивність темно-каштанових грунтів на рисових зрошувальних системах. Серія: Ефективне використання зрошуваних земель. Монографія. Херсон, Вид-во ПП «ЛТ-Офіс». – 2014. – 190 с.                                   
  • Р.А. Вожегова, В.В. Морозов, П.В. Писаренко, Д.О. Булигін Вдосконалення режимів зрошення сої  в Південному регіоні України /За ред.. проф.   В.В. Морозова. – Монографія. Вид-во «ЛТ-Офіс», Херсон, 2014. –   166 с.                                                                                                                         
  • Рис в Україні: (колективна монографія) / за ред. д.т.н., професора, член-кор. НААНУ В.А. Сташука, д.т.н., професора А.М. Рокочинського, д.е.н., професора Л.М. Грановської. – Херсон: Грінь Д.С., 2014. – 976 с.
  • Морозов В.В., Козленко Є.В. Інгулецька зрошувальна система: Покращення якості поливної води. Серія: Ефективне використання зрошувальних земель. Монографія. Херсон, Вид-во ПП «ЛТ – Офіс», 2015. – 210 с.                                   
  • Меліорація та облаштування Українського Полісся (колективна монографія) / за ред. д.с.г.н., професора, акад. НААН Я.М. Гадзала, член-кор. НААН В.А. Сташука, професора А.М. Рокочинського.-Херсон: ОЛД-ПЛЮС, 2018. – Т.2. - 854с.
  • Вожегова Р.А., Морозов О.В., Морозов В.В. Раціональне використання зрошуваних та вилучених зі зрошення земель півдня України / За ред. д.с.-г.н., професора Р.А. Вожегової, д.с.-г.н., професора Морозова О.В. Монографія – Херсон: Грінь Д.С., 2015.–184 с.
  • Балюк С.А., Вожегова Р.А., Морозов О.В., Морозов В.В. та ін. Раціональне використання зрошуваних та вилучених зі зрошення земель півдня України. Серія: Ефективне використання зрошуваних земель / За ред. д.с.-г.н., професора Р.А.Вожегової, д.с.-г.н., професора О.В.Морозова. Монографія – Херсон: Грінь Д.С., 2015. – 184 с.
  • Дудченко В.В., Корнбергер В.Г., Морозов В.В. та ін. Рисові зрошувальні системи: використання дренажно-скидних вод: Монографія. / В.В Дудченко, В.Г. Корнбергер, В.В.Морозов, О.В.Морозов, К.В.Дудченко.– Херсон: ФОПГ Грінь Д.С., 2016.–212 с.                                                        
  • С.А. Балюк, І.М. Ромащенко, Р.С. Трускавецький, В.В. Морозов та ін. Меліорація грунтів (систематика, перспективи, інновації): колективна монографія (за ред. С.А. Балюка, І.М. Ромащенка, Р.С. Трускавецького). – Херсон: Гринь Д.С., 2015. – 668 с.                                  
  • Грунтознавство в Україні: історія та сучасність: монографія / Д.Г. Тихоненко, В.А. Вергунов, М.О. Горін, Н.М. Новосад; за ред. Д.Г. Тихоненка з передмовою. – Харків: Майдан, 2016. – 408 с.
  • Рекомендації щодо обгрунтування критеріїв якості поливної води і покращення стану грунтів Інгулецької зрошувальної системи. Серія: Ефективне використання зрошуваних земель. Науково-методичні рекомендації (за наук. ред. Морозова В.В.) Херсон, Вид-во ПП «ЛТ-Офіс», 2017. – 74 с.
  • Адаптація агротехнологій до змін клімату: грунтово – агрохімічні аспекти: колективна монографія / за наук.ред. С.А. Балюка, В.В. Медведєва, Б.С. Носка. (Авторський колектив: Вожегова Р.А., Малярчук М.П., Морозов О.В., Морозов В.В., Біднина І.О. та ін.). Харків: Стильна типографія, 2018. 364 с.
  • Наукові основи адаптації систем землеробства до змін клімату в Південному Степу України: Монографія / за наук. ред.. член. – кор. НААН Р.А. Вожегової. – Херсон: ОЛДІ-ПЛЮС, 2018. – 752 с.
  • Морозов Р.В., Морозов О.В., Морозова О.С. та ін. Концептуальні засади формування системи стратегічного управління розвитком рисівництва в Україні // Бізнес – навігатор: науково – виробничий журнал. – 2018. № 5 (44) С. 62-66 (Copernicus).
  • Peter Lazer, Alexei Morozov, Vladimir Morozov, Margarita Stepanova. Assessment of accuracy of agricultural land for the Southern Ukrainian organic land // Book of Proceedings. Green Room and University of Montenegro. Green Room Sessions 2018 International GEA (Geo Eco-Eco Agro) Conferece. Podgorica, Montenegro. – 2018. – C. 184-189.
  • Alexei Morozov, Vladimir Morozov, Peter Lazer, Nataliy Beznitska. Formation of fertility and productivity indices of reclaimed soils under conditions of regional climate change of the south of Ukraine // Book of Proceedings. Green Room and University of Montenegro. Green Room Sessions 2018 International GEA (Geo Eco-Eco Agro) Conferece. Podgorica, Montenegro. – 2018. – C. 152-163.
  • Морозов О.В., Морозов В.В., Козленко Є.В. та інші Рекомендації щодо раціонального використання меліорованих навантажень на землі Інгулецької зрошувальної системи. Серія: Ефективне використання зрошуваних земель. Науково – методичні рекомендації. Херсон, Вид-во ПП «ЛТ - Офіс», 2018. – 64 с.
  • Морозов О.В., Морозов В.В., Ісаченко С.О. Вплив багаторічного застосування технології No-till на водно – фізичні властивості ґрунту в умовах півдня України. Науково – методичні рекомендації. Херсон, Вид-во ПП «ЛТ-Офіс», 2018. – 32 с. 
  • Сташук В.А., Рокочинський А.М., Морозов В.В. Мендусь П.І., Турченюк В.О. та ін. Рисові зрошувальні системи: Навчальний посібник для вищих навчальних закладів. (за ред. чл.-кор. НААН Сташука В.А., проф. Рокочинського А.М., доцента Мендуся П.І., доцента Турченюка В.О.). – Херсон: ОЛДІ-ПЛЮС, 2017.– 435 с.
  • Доценко В.І., Морозов В.В., Онопрієнко Д.М. Зрошення сільськогосподарських культур способом дощування: навчальний посібник / В.І. Доценко, В.В. Морозов, Д.М. Онопрієнко – Херсон:ОЛДІ-ПЛЮС, 2014. – 448 с.