Year of foundation: 1928
Історія викладання суспільно-гуманітарних дисциплін у Херсонському сільськогосподарському училищі (нині Херсонському державному аграрно-економічному університеті) починається з другої половини XIX ст. у рамках навчальної дисципліни «Законоученіє» та «Всесвітня історія».
На початку 20-х років ХХ ст. новій (більшовицькій) владі потрібні були спеціалісти нового напряму, які б могли боротися за соціалістичну перебудову сільського господарства. В зв'язку з цим викладання марксистсько-ленінської теорії вводилось як обов'язкова навчальна дисципліна.
У 1924 році за рішенням партійної конференції в усіх навчальних закладах країни вводиться обов'язкове вивчення історії ВКП(б), а в 1928 – 1930 рр. утворюються й кафедри суспільно-політичних дисциплін. В аграрному університеті такою кафедрою стала кафедра діалектичного та історичного матеріалізму, створена в 1928 році, а її основною навчальною дисципліною була «Історія ВКП(б) та основ ленінізму». Відомо, що на початку Другої світової війни кафедрою керувала Брякова Поліна Данилівна. Вона добре володіла методикою викладання. Її лекції відрізнялися новизною та глибоким змістом.
У 1938 році у зв'язку з публікацією постанови ЦК ВКП(б) «Про постановку партійної пропаганди у зв'язку з випуском у світ «Короткого курсу історії ВКП(б)» у роботі кафедри настає новий період. Вона називається кафедрою марксизму-ленінізму і її головне завдання – формування марксистсько-ленінського світогляду у студентів. Матеріал, що викладався, був схематичним. Він мав ідеологічне спрямування і не залишивши місця для творчого підходу до проблем історії.
Із 1959 року кафедру очолив доц. Лисенко Микола Федорович. Він багато зробив для розвитку наукової діяльності кафедри, формування її кадрового потенціалу, виховання нового покоління вчених – суспільствознавців. Ним було опубліковано більше ста наукових праць.
Протягом 1975 – 1982 рр. кафедру очолював проф. Давидов Михайло Йосипович – перший у Херсонській області доктор історичних наук. Він заснував наукову школу. Під його керівництвом ряд співробітників кафедри захистили дисертації з історичних дисциплін.
Із 1982 р. по 1987 р. завідував кафедрою Нікіщенко Леонід Іванович. Він брав активну участь у громадському житті інституту та міста (позаштатний лектор Обкому КПУ та обласного товариства «Знання»).
Протягом 1987 – 2005 рр. кафедру очолював проф. Мохненко Сергій Степанович. За особистий внесок у розвиток вітчизняної науки і освіти та підготовку фахівців вищої кваліфікації він був нагороджений почесним званням «Заслужений працівник освіти України». Науково-дослідна робота кафедри в цей період була зосереджена на дослідженні методологічних проблем сучасного культурознавства та історіософії, до навчальних планів аграрного університету були введені нові дисципліни: соціологія, політологія, релігієзнавство.
Із 2005 року кафедру очолює Берегова Галина Дмитрівна. Захистивши у 2013 році докторську дисертацію, вона стала першим доктором філософських наук в історії навчального закладу.
Під керівництвом Берегової Г.Д. активізувалися наукова робота кафедри. Викладачі успішно працюють над науковою проблемою «Гуманітарна компонента у системі вищої освіти України». Результати роботи над НДР відображені у наукових публікаціях, методичних посібниках і вказівках, у процесі викладання навчальних дисциплін. Результати своїх досліджень співробітники кафедри презентували більше ніж на ста Міжнародних та Всеукраїнських конференціях. Щороку виходять друком наукові монографії та навчальні підручники.
Зросла також і роль методичної роботи на кафедрі. Викладачі проводять заняття із використанням сучасних мультимедійних технологій, читають випереджувальні лекції, удосконалюють викладання дисциплін соціально-гуманітарного спрямування та розробляють програми нових: «Історія аграрної науки», «Історія архітектури та містобудування», «Історія місцевого управління», «Філософія політики», «Соціальна філософія», «Філософія здоров’я» та інші.
Із 2012 року кафедру перейменовано на кафедру філософії і соціально-гуманітарних дисциплін. У цьому ж році у зв’язку з реорганізацією ВНЗ до неї приєдналася кафедра фізичного виховання.
Відділенням фізичної культури кафедри щорічно проводилися Спартакіади університету серед факультетів із 7 видів спорту (футбол, волейбол, настільний теніс, шахи, баскетбол, футзал, легкоатлетичний крос). Під керівництвом викладачів фізичного виховання студенти університету брали участь у чемпіонатах світу, Європи, України та міжнародних і республіканських змаганнях із різних видів спорту.
Із 2019 р. кафедра отримала сучасну назву «Професійної освіти» у зв’язку із відкриттям на ній нової спеціальності 015 Професійна освіта (Економіка).
У 2020 р. кафедру очолила кандидат педагогічних наук, доцент Варнавська Інна В’ячеславівна.